\"Inštalovali sme ju pri príležitosti medzinárodnej konferencie archeológov, ktorá sa koná vo Vysokých Tatrách od 19. do 22. mája na tému Kelti. Zaujímavosťou je, že všetky predmety, ktoré prezentujeme na tejto výstave, uvidia záujemcovia iba v Poprade. Umiestnili sme ju do nových výstavných priestorov, ktoré majú taktiež svoju premiéru, \" povedala pre TASR pred dnešnou vernisážou výstavy riaditeľka múzea Magdaléna Bekesová. Dodala, že nejde o novovybudované výstavné priestory, ale o výsledok rekonštrukcie, v rámci ktorej pripravili priestor na presťahovanie knižnice. Získali tak asi 110 metrov štvorcových výstavnej plochy, ktoré využijú na prezentáciu vlastných zbierok, ale aj prevzatých výstav.
Podtatranské múzeum v Poprade navštívi ročne desať až pätnásťtisíc turistov. Podľa riaditeľky návštevnosť v ostatných rokoch má klesajúci trend, preto sa snažia pripraviť a ponúknuť návštevníkom vždy niečo nové. Okrem spomínanej výstavy, ktorá je zameraná najmä na hromadné nálezy z oblasti hutníctva, kováčstva, mincovníctva, šperkárstva, kamenárstva, hrnčiarstva, ale aj na architektúru, sídliská a posmrtný život Keltov, otvoria v piatok 22. mája ďalšiu výstavu venovanú medailérstvu na Spiši.
Výstavu Kelti - zruční remeselníci uvidia účastníci medzinárodnej konferencie archeológov dnes v podvečer v rámci vernisáže. Pre verejnosť ju sprístupnia vo štvrtok 21. mája. Potrvá do 20. septembra. Väčšinu zbierkových predmetov zapožičal Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Výstavu o medailérstve na Spiši, ktorá je prierezom tvorby Jozefa Daniela Böhma (1794-1865) i prezentáciou súčasných medailérov z regiónu, medzi nimi Imricha Svitanu, Štefana Hudzíka či Štefana Novotného, doplnia ukážky postupu razby medailí, príslušná literatúra a propagačný materiál. V Podtatranskom múzeu potrvá do 21. júna.
0